Pierwszy raz na siłowni – jak go przeżyć?

Pierwsza wizyta na siłowni nigdy nie jest łatwa. Jeżeli więc dopiero masz ją przed sobą, dobrze by było, gdybyś przeczytał ten tekst do końca. Dowiesz się z niego, jak wygląda standardowa siłownia i do czego służą te wszystkie sprzęty i maszyny, które na niej znajdziesz. Uzyskasz też porady dotyczące tego, jak należy zachowywać się w klubie fitness oraz co do niego zabrać, by wykonać porządny trening.

Zacznijmy więc od samego przygotowania. Na każdej siłowni obowiązkowo trzeba mieć obuwie zmienne oraz ręcznik, który będziesz kłaść na maszynach oraz macie, by nie dotykać ich bezpośrednio swoim ciałem czy nawet ubraniem. Koniecznie przygotuj sobie zatem jakąś większą torbę albo plecak. Od razu spakuj do niej buty zmienne (adidasy lub trampki) i mały ręcznik, ale też strój na zmianę (jeżeli zamierzasz przebrać się dopiero w szatni) i butelkę wody. Tak naprawdę na samym początku niczego więcej nie potrzebujesz. Gdy już zaznajomisz się lepiej z treningiem siłowym i zaczniesz się nim bawić, wtedy dopiero pomyślisz o zakupie dodatkowych akcesoriów, takich jak gąbki na sztangi, gumy oporowe, gumy do aktywacji mięśni czy opaski liczące kalorie spalane na treningu. Na razie wystarczy ci sam strój, ręcznik i woda. Te rzeczy spakuj więc do torby i… ruszaj na siłownię!

Po wejściu do klubu i otrzymaniu kluczyka do szafki od razu skierujesz się w stronę szatni. Pamiętaj, by ze wszystkimi się przywitać, mówiąc po prostu „cześć” albo „dzień dobry”. To taki miły gest, znany wszystkim stałym bywalcom siłowni, który nic cię nie kosztuje, a od razu poprawia atmosferę. A co dalej? Gdy już się przebierzesz i zamkniesz swoją szafkę, w końcu będziesz mógł ruszyć na salę, by wykonać swój trening. Na początku się nie przemęczaj. Rozgrzej się chwilę na bieżni i wykonaj rozciąganie dynamiczne, a dopiero potem przejdź do samych ciężarów. Nie musisz od razu wykonywać kompletnego i prawidłowo skonstruowanego treningu. Na pierwszej wizycie zapoznaj się dokładnie z całym sprzętem, a nawet wypisz sobie poszczególne urządzenia na kartce. Po powrocie do domu spojrzysz sobie na to wszystko na spokojnie, by dopiero wtedy ułożyć cały plan ćwiczeń. A jeśli nie wiesz, jak go stworzyć, poproś o pomoc trenera personalnego.

Ludzie najbardziej boją się jednak tego, że na siłowni wszyscy będą się na nich patrzeć i będą ich oceniać. A tak to nie działa. Oczywiście człowiek z natury jest ciekawski i czasami lubi poobserwować sobie innych, ale to nie znaczy, że robi to w sposób złośliwy czy niemiły. Sam szybko się przekonasz, że na siłownię chodzą naprawdę wspaniałe i przyjaźnie nastawione osoby.

Udostępnij:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przeczytaj także