Jak wybrać dobrego trenera personalnego?

Osoby początkujące, które dopiero myślą o zapisaniu się na siłownię, koniecznie powinny skorzystać z usług trenera personalnego. Trener personalny wprowadzi je w świat wszystkich dziwnie wyglądających maszyn i żelastwa, pokazując, jak poprawnie wykonywać wszystkie podstawowe ćwiczenia i odpowiednio dopasowując je do celów ćwiczącego. A jak wybrać dobrego trenera? Jakie powinien mieć on cechy, by odpowiednio zajął się swoim podopiecznym?

Każdy sam powinien to stwierdzić, bo dla każdego inne cechy drugiej osoby mogą mieć znaczenie. W relacjach międzyludzkich wszyscy zachowują się zresztą dość intuicyjnie. Gdy człowiek poznaje kogoś nowego, niemalże od razu wie, czy będzie z tego coś więcej, czy może lepiej od razu odpuścić sobie tą znajomość. Musi pojawić się ta naturalna chemia. Pomiędzy trenerem personalnym a podopiecznym jest ona równie ważna. Jeżeli już na pierwszym spotkaniu osoba ćwicząca czuje, że coś tu jest nie tak i nie ma ochoty na dalszy kontakt, a trener nie jest w stanie zmotywować jej do działania, powinna poszukać dla siebie kogoś innego. Siłownia ma być przecież przyjemnością, a nie przykrym obowiązkiem.

Dobry trener personalny na pewno powinien jednak mieć odpowiednie wykształcenie. Nie należy ufać osobom, które ukończyły weekendowy kurs i po dwóch dniach szkolenia wydaje się im, że pozjadały wszystkie rozumy. Takich cwaniaków można wyczuć na odległość. Tego rodzaju trenerzy rzadko kiedy potrafią naprawdę zainteresować się podopiecznym, ponieważ dla nich najważniejsze są zyski, dlatego niemalże od razu podczas rozmowy przechodzą do tematu wynagrodzenia. Nie tak to powinno wyglądać. Trener musi najpierw przeprowadzić szczegółowy wywiad ze swoim potencjalnym podopiecznym, za który często nawet nie weźmie żadnych pieniędzy. Dopiero gdy zasady współpracy zostaną jasno ustalone, przejdzie do ustalenia ceny treningów bądź porad.

Siłownia to takie miejsce, w którym osoby początkujące mogą łatwo się zagubić, dlatego tak ważne jest to, by miały one pod ręką kogoś, kto im wszystko wyjaśni i w razie problemów pomoże. Kluczowe jest też ustalenie dobrego treningu dopasowanego do umiejętności, wagi i ogólnych założeń. Nie powinno się ćwiczyć bez planu. A tylko dobry trener personalny jest go w stanie prawidłowo ułożyć.

Udostępnij:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przeczytaj także